Simona Halep e out la Cincinnati. A ratat calificarea în finală

Simona Halep a pierdut sâmbătă noapte calificarea în finala turneului de tenis de la Cincinnat, după ce a încasat o înfrângere usturătoare de la Angelique Kerber.

Simona Halep a jucat catastrofal în partida cu nemțoaica Angelique Kerber și i-a oferit pe tavă adversarei partida care o poate face numărul unu mondial.

După ce a pierdut setul unu cu 3-6, Halep a început catastrofal și setul doi, unde a fost condusă cu 0-4. A avut o revenire de trei game-uri, a ratat egalarea la 4-4, după care a pierdut și setul doi cu 4-6.

După o oră și 29 de minute de joc, Angelique Kerber a câștigat partida în două seturi, scor 6-3, 6-4 și merge în finală pentru a o învinge pe Karolina Pliskova.

Dacă câștigă turneul la Cincinnati, de luni, Angelique Kerber este noul număr unu mondial în tenisul feminin întrucât Serena Williams s-a retras de la turneu din cauza unei accidentări.

Calificarea în semifinale la Cincinnati îi asigură româncei un cec în valoare de 123,665 de dolari și 350 de puncte WTA.

Halep se pregătește acum de US Open care debutează la New York pe 29 august.