Simona Halep e în semifinale la turneul WTA de la Sydney

Simona Halep s-a calificat miercuri în prima semifinală WTA din 2016. Românca s-a impus în două seturi în faţa cehoaicei Karolina Pliskova, locul 11 WTA.

Simona Haep, principală favorită la Sydney, s-a impus miercuri, după o oră şi 38 de minute, în optimi, în faţa cehoaicei Karolina Pliskova, cu scorul de 6-4, 7-5.

Victoria a venit la capătul unui meci dificil pe parcursul căruia românca a făcut 33 greşeli neforţate iar cehoaica 43.

Este a treia victorie consecutivă a româncei în faţa cehoaicei după cea din finala la Dubai din 2015 şi în optimi de finală la Indian Wells.

Simona Halep va juca în semifinale cu rusoaica Svetlana Kuzneţova, locul 25 WTA.

Simona Halep şi Svetlana Kuzneţova s-au mai întâlnit de cinci ori până în prezent, românca conducând cu 3-2.

Ultima partidă jucată de româncă împotriva rusoaicei a avut loc în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, ediţia 2014, iar Simona Halep a câştigat cu 6-2, 6-2.

Pentru calificarea în semifinale la Sydney, Simona Halep şi-a asigurat un cec de 36.600 de dolari şi cu 185 de puncte WTA.