Simona Halep defilează la Wuhan. S-a calificat în semifinalele turneului

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Wuhan, iar această victorie îi asigură participarea pentru al treilea an consecutiv la Turneul Campioanelor de la Singapore.

Simona Halep, a patra favorită la Wuhan, s-a impus joi, în sferturi de finală, în fața americancei Madison Keys.

După doar o oră și 10 minute de joc, Simona Halep și-a adjudecat victoria în două seturi, scor 6-4, 6-1.

Simona Halep și-a asigurat un cec în valoare de 117.770 dolari și 350 de puncte WTA în urma calificării în semifinale.

În careul de ași de la Wuhan, românca va avea ca adversară pe câștigătoarea întâlnirii dintre britanica Johanna Konta (nr.11) și cehoaica Petra Kvitova (nr.14).

Grație victoriei de azi, Halep s-a calificat și la Turneul Campioanelor de la Singapore, care va avea loc în perioada 23-30 octombrie 2016.