Simona Halep, calificare spectaculoasă în semifinale la turneul de la Toronto

Simona Halep a învins-o vineri seară, în sferturi de finală pe poloneza Agnieszka Radwanska, și s-a calificat pentru prima dată în carieră în semifinalele competiției canadiene.

Simona Halep, locul trei mondial, favorită doi la Toronto, a reușit o calificare spectaculoasă în semifinale, la capătul unui meci cu răsturnări incredibile de scor de la un set la altul.

Halep a început catastrofal sfertul de finală cu poloneza, pierzând la zero primul set. După dușul rece din primul set, românca s-a trezit la viață și a câștigat setul doi cu 6-3, iar îns etul trei a defilat cu 6-1.

Astfel că românca a izbutit să o învingă pe Agnieszka Radwanska și să se califice pentru prima dată în carieră în semifinale la Toronto.

A fost pentru a opta oară când Halep a jucat cu poloneza, scorul fiind egal la victorii, 4-4.

Sâmbătă, în semifinale, Simona Halep va juca cu Lesia Tsurenko sau cu italianca Sara Errani.

Calificarea în semifinale la Toronto îi asigură lui Halep 111.940 de dolari și 350 puncte WTA.

Din păcate, Irina Begu și Raluca Olaru au ratat vineri seară, calificarea în semifinale la dublu la Toronto. Româncele au fost eliminate în sferturi de perechea formată din Caroline Garcia și Katarina Srebotnik, scor 3-6, 2-6.