Simona Halep, calificare fabuloasă în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart

Simona Halep s-a calificat miercuri seară, în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart, competiţie dotată cu premii totale de 816.000 dolari.

Simona Halep a început cu stângul partida cu Magdalena Rybarikova, pierzând primul set cu 4-6. Românca şi-a ridicat nivelul de joc şi a câştigat setul doi cu 6-2, şi în setul trei s-a impus cu 6-3.

Halep şi-a adjudecat victoria după o oră şi 53 de minute de joc. În sferturi de finală, Halep va juca cu învingătoarea din partida disputată de Laura Siegemund şi Coco Vandeweghe.

Pentru accederea în sferturi la turneul de ls Stuttgart unde este principală favorită, Simona Halep are asigurat un cec în valoare de 17,334 dolari şi 100 de puncte WTA.