Simona Halep, calificare dramatică în semifinale la turneul de la Doha

Simona Halep a reuşit joi seară, o victorie dramatică, în două seturi, în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Doha.

Simona Halep a câştigat primul set al partidei cu Julia Goerges, după 54 de minute de joc, în tie-break, scor 7-6(7-1). Românca ajucat aproape perfect până la 5-2, când şi-a pierdut serviciu, scor la care a ratat două mingi de set. Nemţoaica a reuşit să câştige patru game-uri consecutive şi în cele din urmă soarta setului s-a decis în tie-break în favoarea lui Halep.

În setul doi, Halep a avut de furcă cu arţăgoasa nemţoaică. Românca a fost condusă mai tot timpul, dar a reuşit să facă re-break la 5-4 şi s-a ajuns în tie-break unde Halep a anulat două mingi de set lui Goerges. Halep a revenit fantastic în tie-break, reuşind să se impună cu 7-6 şi să meargă în semifinale unde va juca cu Elina Svitolina.

Simona Halep a declarat la finalul meciului că a fost un meci foarte dificil şi că este foarte bucuroasă că a reuşit să-l câştige.

Pentru accederea în semifinale, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 45,320 de dolari şi 185 de puncte WTA.