Simona Halep, calificare dificilă în turul trei la turneul de la Miami

Simona Halep s-a calificat cu emoții, vineri, în turul trei al turneului WTA Masters 1000 de puncte de la Miami, competiție dotată cu premii totale de 6.993.450 dolari.

Simona Halep, a treia favorită a turneului WTA de la Miami (Florida), a învins-o în turul doi, pe japoneza Naomi Osaka, în trei seturi, scor 6-4, 2-6, 6-3, după o oră și 53 de minute de joc efectiv, într-un meci întrerupt de două ori de ploaie.

Cele două jucătoare au mers cap la cap în primul set, cu serviciul, până la 4-4, când Halep a reușit un break, decisiv pentru soarta actului inaugural, adjudecat cu 6-4.

Halep a pierdut setul doi cu 2-6, dar a reușit să se impună cu 6-3 în setul decisiv și să se califice în turul trei unde va juca cu câștigătoarea dintre Ekaterina Makarova (Rusia/N. 32) și Anett Kontaveit (Estonia).

Simona Halep și-a asigurat un cec de 41.350 dolari și 65 de puncte WTA, pentru accederea în turul trei la Miami.