Simona Halep, calificare cu mari emoții în optimi de finală la turneul de la Madrid

Simona Halep s-a calificat cu mari emoții în optimile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari. Românca a avut de furcă cu italianca Roberta Vinci.

Simona Halep,  deținătoarea trofeului, și favorită numărul trei la Madrid, s-a impus cu greu în fața italiencei, în trei seturi, cu scorul de 6-3, 2-6, 7-6 (7-2).

Halep a obținut victoria în fața italiencei după o oră și 55 de minute, grație unei reveniri remarcabile în setul decisiv.

Românca și-a asigurat un cec de 68.010 euro și 120 puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi Samantha Stosur, pe care Halep a învins-o la sfârșitul lunii martie, în optimi la Miami, cu 4-6, 7-5, 6-2.

Halep va juca marți și la dublu, în optimi, alături de Irinei Begu, contra perechii Nao Hibino (Japonia)/Alicja Rosolska (Polonia).