Simona Halep, calificare chinuită în turul trei la Roland Garros

Simona Halep a avut meci greu, joi, în turul doi cu nemțoaica Tatjana Maria. În ciuda locului ocupat, 102 mondial, nemțoaica i-a pus mari probleme româncei.

Simona Halep, a treia favorită la Roland Garros, a avut un meci dificil cu Tatjana Maria întrucât nemțoaica a jucat cu mingi înalte fapt ceea ce a incomodat-o pe româncă.

Halep și-a ajduecat primul set, cu mare dificultate, după 45 de minute de joc extrem de grele, cu scorul de 6-4.

În setul doi, Halep s-a impus cu 6-3 după 37 de minute de joc și astfel s-a calificat în turul trei unde va juca cu rusoaica Daria Kasatkina.

La finalul meciului, Simona Halep s-a declarat mulțumită de rezultat și a spus că speră să joace și mai bine în meciurile următoare.

Accederea în turul trei la Roland Garros îi asigură lui Halep un cec în valoare de 120.000 de euro și 130 puncte WTA.