Simona Halep a spulberat-o pe Francesca Schiavone în turul doi la Wimbledon

Simona Halep a avut o partidă extrem de ușoară, joi, în turul doi la Wimbledon. Românca și-a adjudecat victoria în fața italiencei după doar 65 de minute de joc.

Simona Halep s-a distrat joi, în turul doi cu italianca Francesca Schiavone. Românca s-a impus rapid în două seturi, scor 6-1, 6-1 după doar o oră și 5 minute de joc.

În momentul în care s-a încheiat partida a și început să plouă la Londra, astfel că românca a reușit să încheie în timp util meciul fără a fi nevoită să revină pe teren după o pauză de ploaie.

Pentru Halep partida cu italianca a fost mai mult un antrenament cu public. În turul trei Simona Halep va juca cu Kiki Bertens.

Accederea în turul trei la simplu la Wimbledon îi asigură româncei un cec în valoare de 80,000 de lire și 130 de puncte WTA.