Simona Halep a spulberat-o pe Ekaterina Makarova în primul tur la Madrid

Simona Halep a defilat duminică, în primul meci jucat pe arena centrală a turneului de tenis de la Madrid. Românca a spulberat-o pe rusoaica Ekaterina Makarova.

Simona Halep a câştigat fără niciun fel de probleme, partida cu rusoaica Ekaterina Makarova, întrucât a jucat extrem de solid, a făcut puţine erori şi a condus în permanenţă jocul. Românca şi-a adjudecat primul set cu 6-1 după doar 22 de minute de joc, lăsând-o fără replică pe rusoaică.

Setul doi a fost la discreţia lui Halep care a făcut ce a dorit pe terenul de joc. Halep a reuşit să câştige setul doi la zero şi să închidă meciul după doar 50 de minute de joc.

Simona Halep are asigurat un cec în valoare de 36.775 euro şi 65 puncte WTA, pentru accederea în turul doi unde va juca cu învingătoarea din partida jucată de Alison van Uytvanck cu Elise Mertens.

Tot azi, în primul tur la Madrid, va juca şi românca Mihaela Buzărnescu care dă piept cu rusoaica Maria Sharapova.