Simona Halep a renăscut. Victorie fabuloasă cu Osaka la Australian Open

Simona Halep s-a calificat luni dimineaţă, pentru a treia oară în carieră, în sferturile de finală ale Australian Open. Românca a spulberat-o în două seturi pe japoneza Naomi Osaka.

Simona Halep este tot mai aproape de o performanţă uriaşă, câştigarea unul Grand Slam. Românca a făcut un meci foarte bun, luni, în optimi la Australian Open.

Simona Halep a intrat mai greu în meciul cu japoneza care s-a dovedit extrem de puternică şi luptătoare la fiecare punct. La scorul de 3-2 pentru japoneză, Halep a avut probleme pe propriul serviciu, chinuindu-se serios pentru a-l câştiga, dar după ce Osaka a avut patru mingi de break. Cele patru şanse ratate au atârnat greu în jocul japonezei care mai apoi şi-a pierdut serviciul şi Halep a preluat conducerea în set cu 4-3 şi mai apoi cu 5-3 şi a închis setul pe serviciul adversarei prin al doilea break, după 42 de minute de joc.

Deşi şi-a pierdut serviciul în debutul setului doi, Halep a revenit fabulos şi a câştigat şi mai categoric setul doi cu 6-2.

Românca a închis meciul cu japoneza în două seturi, scor 6-3, 6-2, după doar o oră şi 19 minute de joc.

În sferturi de finală se va duela fie cu Karolina Pliskova fie cu Barbora Strycova.