Simona Halep a învins-o pe Madison Keys în meciul de debut la Turneul Campioanelor

Simona Halep s-a impus duminică, în două seturi, scor 6-2, 6-4 în partida cu americanca Madison Keys, în primul meci al competiției, în cadrul Grupei Roșii de la Turneul Campioanelor desfășurat la Singapore.

După ce și-a adjudecat lejer primul set cu 6-2, Halep a avut ceva de furcă cu americanca în setul secund. La 4-3, Halep și-a pierdut serviciul, americanca a egalat și a urmat la serviciu.

Însă românca și-a resetat rapid jocul și a făcut re-break, a urmat la serviciu și a închis partida cu a treia minge de meci.

Simona Halep și-a adjudecat victoria cu a treia minge de meci, după o oră și opt minute de joc cu americanca.

Este pentru a treia oară consecutiv când Halep participă la Turneul Campioanelor și de fiecare dată a debutat cu victorii. În 2014 a învins-o pe Eugenie Bouchard, iar anul trecut a dispus de Flavia Pennetta.

Halep, numărul patru mondial și a treia favorită la WTA Finals, se află în Grupa Roșie alături de Angelique Kerber, Madison Keys și Dominika Cibulkova.