Simona Halep a învins-o pe Andrea Petkovic și s-a calificat în sferturi la Cincinnati

Simona Halep s-a calificat vineri dimineață în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Cincinnati, după un meci extrem de dificil cu nemțoaica Andrea Petkovic.

Halep e în sferturi la Cincinnati după un meci maraton cu Andrea Petkovic, ce a durat două ore și 40 de minute.

În primul set, cele două jucătoare au mers umăr la umăr până la scorul de 5-4 când Halep și-a pierdut serviciul și nemțoaica l-a adjudecat cu 6-4.

Românca și-a luat revanșa în setul doi, pe care și l-a adjudecat cu mult efort, cu scorul de 6-4.

Simona Halep, a treia favorită la Cincinnati, a debutat cu break în setul trei, a condus cu 2-0, după care a fost egalată la 2-2. Însă de la scorul de 2-2, Halep a reușit să câștige patru game-uri consecutive și să închisă destul cu 6-2.

Simona Halep va juca În sferturi de finală, românca va avea o adversară mult mai facilă, pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, locul 34 mondial.

Halep a mai jucat de patru ori cu rusoaica și de fiecare dată a câștigat.

Pentru calificarea în sferturi de finală la turneul de tenis de la Cincinnati, Simona Halep are asigurate 190 de puncte WTA dar și un cec în valoare de 57.390 de dolari.