Serena Williams este noua Regină de la Roland Garros

Serena Williams a câștigat sâmbătă, pentru a treia oară în carieră turneul de tenis de la Roland Garros, învingând-o în finală pe cehoaica Lucie Safarova.

Serena Williams, la 33 de ani, și-a trecut în palmares, sâmbătă, cel de-al 20-lea trofeu de Grand Slam din carieră, la simplu feminin.

Americanca s-a impus în finala de la Paris, în trei seturi în fața cehoaicei Lucie Safarova, scor 6-3, 6-7(2-7), 6-2. Serena și-a adjudecat relativ lejer primul set cu 6-3, apoi în setul doi a condus cu 4-1, scor la care avea și serviciul.

De aici, americancei i s-a rupt filmul și cehoaica a reușit să câștige patru game-uri consecutive și să preia conducerea în set cu 5-4. Serena a egalat mai apoi la 5-5, scor la care a reușit re-break, și a servit pentru meci. Dar în mod surprinzător și-a pierdut serviciul și s-a ajuns la tie-break, unde Safaraova s-a impus cu 7-2.

Câștigarea setului doi i-a dat aripi cehoaicei care a debutat cu break în setul trei și mai apoi a condus cu 2-0 pe propriul serviciu. Însă, de la acest scor, Serena Williams a renăscut din propria-i cenuși și a reușit în stil de mare campioană, să câștige șase game-uri consecutive și să-și adjudece finala.

Este cel de-al treilea trofeu cucerit de Serena la Roland Garros, după cel din 2002 şi 2013.

“Este o victorie incredibilă, nu-mi vine să cred acum, nu a fost deloc un meci uşor pe teren, nu-mi spuneţi că am 20 de trofee de Mare Şlem acum! Ştiam că am o singură opţiune, să lovesc câştigător, sau să nu intru pe teren. Nu îmi permiteam să joc cinci ore, chiar dacă m-am descurcat bine cu cele două ore. Ştiam că trebuie să atac, pentru că fizic nu sunt capabilă să alerg la fel de mult ca de obicei”, a declarat Serena Williams, la microfonul Eurosport.

Este cel de-al doilea turneu de grand slam pe care americanca îl câştigă în 2015, după cel de la Australian Open.

Serena Williams a mai câştigat de şase ori Australian Open: 2003, 2005, 2007, 2009, 2010, 2015, de şase ori US Open:1999, 2002, 2008, 2012, 2013, 2014 şi de cinci ori turneul de la Wimbledon:2002, 2003, 2009, 2010, 2012.