România, victorie istorică cu Canada. Stejarii au revenit de la scorul de 0-15 la 17-15

Stejarii scriu istorie la Cupa Mondială de Rugby din Anglia și Țara Galilor. România a învins Canada cu 17-15 și reușit cea mai mare revenire din istoria Cupei Mondiale, potrivit site-ului oficial al competiției, fapt care a făcut ca sursa menționată să titreze ”Oakstraordinary!”, joc de cuvinte între extraordinar și Oaks — stejarii.

După două eșecuri consecutive la Cupa Mondială în fața Franței și Irlandei de Nord, Stejarii au făcut senzație în partida cu Canada.

Au jucat catastrofal în prima repriză, au fost conduși cu 15-0, dar în ultimele 30 de minute ale partidei au întors scorul la 17-15 și au bifat prima victorie la Cupa Mondială 2015, și a doua din istoria participării României la Mondiale. Victorie care vine la 28 de ani distanță după cea reușită în 1987 cu Zimbabwe (23 mai 1987), în prima ediţie a competiţiei, desfăşurată în Noua Zeelandă.

Căpitanul Mihai Macovei a reușit două eseuri spectaculoase, ambele transformate de Vlaicu, iar Vlaicu a concretizat o lovitură de pedeapsă care a adus victoria României.

”Stejarii” și-au oferit acum șansa de a prinde locul al treilea în grupă în cazul unei victorii cu Italia, duminică, iar acest lucru ar fi sinonim cu calificarea directă la CM 2019.

DTH van der Merwe (33) și Jeff Hassler (44) au reușit eseurile echipei Canadei, unul transformat de Nathan Hirayama (45), iar Gordon McRorie a marcat o lovitură de pedeapsă (11).

Mihai Macovei a semnat ambele încercări ale ”stejarilor” (53, 74), transformate de Florin Vlaicu (54, 75), care a reușit și lovitura de pedeapsă care a adus victoria (78).

Până acum, la CM din Anglia, “Stejarii” fuseseră învinşi de Franţa, cu 38-11, şi de Irlanda, cu 44-10. În ultimul meci, România va întâlni Italia, duminică, de la ora 16.30, la Exeter.

Unul dintre arbitri-asistenţi ai meciului, urmărit de 27.153 de spectatori, a fost româno-italianul Marius Mitrea.

Componenţa echipelor:

• Canada: Jones (Pritchard, ’75) – Hassler, Hearn, Blevins (Trainor, ’50), van der Merwe – Hirayama, McRorie (Mack, ’50) – Moonlight (Dala, ’63), Carpenter, Sinclair – Cudmore, Beukeboom – Wooldridge (Illnicki, ’68), Barkwill, Buydens (Sears-Duru, ’62). Antrenor: Kieran Crowley
  • România: Fercu – Lemnaru, Kinikinilau, Vlaicu, Botezatu – Wiringi (Gal, ’52), Surugiu (Calafeteanu, ’23) – Lucaci (Carpo, ’77), Macovei, V. Ursache – Van Heerden, Popârlan – P. Ion (A. Ursache, ’46), Turaşvili (Rădoi, ’66), M. Lazăr (Ţăruş, ’75). Antrenor: Lynn Howells

În minutul 20, Cătălin Fercu a primit cartonaş galben, iar în minutul 72, Jebb Sinclair a fost sancţionat în acest fel.

Acesta a fost al patrulea succes consecutiv al României în faţa Canadei, după 22 – 20, pe stadionul din Ghencea, în 2005, 21 – 20 (în 2013) şi 18 – 9 (în 2014). Primele dueluri contra Canadei au fost la Campionatele Mondiale, iar nord-americanii s-au impus cu 19 – 11 (în 1991) şi cu 34 – 3 (în 1995).

După meciul de marţi, Mihai Macovei a dat dovadă de modestie: Prima repriză nu a fost foarte bună, dar în partea secundă am reuşit acel prim eseu, apoi am crezut în şansa noastră de a reveni şi a câştiga. N-au fost eseurile mele, au fost eseurile echipei. Mulţumesc fanilor prezenţi la meci, sunt foarte fericit.

Selecţionerul Lynn Howells a admis că România a evoluat slab în prima repriză: Nu am jucat bine în prima repriză, am pierdut şi un jucător (n.red. – Florin Surugiu), dar am arătat că suntem în stare să obţinem rezultatul propus. Partida jucată acum a fost însă doar o semifinală pentru noi (n.red. – finala este, aşadar, partida de duminică, în faţa Italiei). Vreau să le mulţumesc jucătorilor care au arătat că sunt dedicaţi echipei”