România și-a aflat adversarele din preliminariile Mondialului de Fotbal din 2018

România și-a aflat adversarele din preliminariile Mondialului de Fotbal din 2018
loading...

România va întâlni Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia și Kazahstan în Grupa E din preliminariile Cupei Mondiale 2018 găzduită de Rusia.

România a avut noroc la tragerea la sorți efectuată sâmbătă la Sankt Petersburg, pentru preliminariile Mondialului din Rusia.

România a picat în Grupa E unde va juca cu Danemarca, Polonia, Armenia, Muntenegru și Kazahstan. Astfel că șansele de calificare a României la Mondiale în 2018 sunt foarte mari.

România a reușit să scape de adversari foarte puternici, ca Italia și Franța, aflate în a doua urnă valorică la tragerea la sorți.

Dintre adversarii “tricolorilor”, Muntenegru, Armenia și Kazahstan nu au fost niciodată prezente la un turneu final.

Rusia este prima țară calificată la Mondialul din 2018 întrucât este țară gazdă.

UEFA a solicitat ca Anglia, Franța, Germania, Italia, Spania și Olanda să fie repartizate în grupe de câte 6 echipe.

Programul preliminariilor CM 2018 este următorul:
Prima rundă: 4-6 septembrie 2016
A doua rundă: 6-8 octombrie 2016
A treia rundă: 9-11 octombrie 2016
A patra rundă: 11-13 noiembrie 2016
A cincea rundă: 24-26 martie 2017
A șasea rundă: 9-11 iunie 2017
A șaptea rundă: 31 august-2 septembrie 2017
A opta rundă: 3-5 septembrie 2017
A noua rundă: 5-7 octombrie 2017
A zecea rundă: 8-10 octombrie 2017
Play-off, prima manșă: 9-11 noiembrie 2017
Play-off, manșa secundă: 12-14 noiembrie 2017
Turneul final (Rusia): 14 iunie-15 iulie 2018

Tragerea la sorți pentru grupele din Europa:

Grupa A             Grupa B              Grupa C                 Grupa D                       Grupa E
Olanda                Portugalia             Germania               Țara Galilor                 România
Franța                  Elveția                    Cehia                       Austria                     Danemarca
Suedia                  Ungaria            Irlanda de Nord           Serbia                        Polonia
Bulgaria            Insulele Feroe     Norvegia                     Irlanda                     Muntenegru
Belarus                 Letonia            Azerbaidjan           Republica Moldova     Armenia
Luxemburg          Andorra           San Marino                   Georgia

Grupa F             Grupa G             Grupa H               Grupa I 
Anglia                   Spania                   Belgia               Croația
Slovacia               Italia                        Bosnia              Islanda
Scoția                  Albania                    Grecia                Ucraina
Slovenia             Israel                        Estonia            Turcia
Lituania            Macedonia               Cipru             Finlanda
Malta              Liechtenstein

Categories: SPORT

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*