România s-a calificat în optimile de finală la miniEURO 2015

Echipa națională de minifotbal a României s-a calificat miercuri, în optimile de finală ale Campionatului European desfășurat la Vrsar în Croația.

România, deținătoarea celor cinci titluri la miniEURO, s-a impus miercuri cu scorul de 2-0, în fața Serbiei. Victoria a asigurat calificarea tricolorilor în optimi de finală, din postura de lideri ai Grupei B.

Golurile tricolorilor au fost marcate de Adrian Călugăreanu a marcat ambele goluri ale României, primul în minutul 19 iar cel de-al doilea în minutul 40.

România se află pe primul loc, cu 6 puncte, urmată de Scoția, 3 puncte, Serbia și Bulgaria, câte un punct.

România va juca ultimul meci din grupă joi, de la ora 16,00, cu Bulgaria.

În celălalt meci al grupei, Scoția a dispus cu 5-2 de Bulgaria.

România a câștigat toate cele cinci ediții de până acum ale Campionatului European de minifotbal. Primul în 2010 — în Slovacia, 2011 — în România, 2012 — în Republica Moldova, 2013 — în Grecia și 2014 — în Muntenegru.