România s-a calificat în Grupele Principale la Euro 2016 după ce a învins Croația

Echipa națională de handbal feminin a României s-a impus vineri seară în fața naționalei Croației cu 31-26 și s-a calificat în Grupele Principale ale Campionatului European din Suedia.

România a învins vineri seară, la Helsingborg, în ultimul său meci din Grupa D a Campionatului European din Suedia, Croația cu scorul de 31-26.

După prima repriză, în care România a condus și cu trei goluri în minutul 22, scorul a fost 15-13.

În a doua repriză România a reușit să se desprindă în minutul 38 la cinci goluri, scor 19-14.

Însă Croația a revenit și s-a apropiat la două goluri, scor 21-19 în minutul 44.

Finalul de meci a aparținut tricolorelor care au reușit să termine partida cu scorul de 31-26. Grație cele de-a doua victorii obținute în Grupa D, România merge în Grupele Principale ale Europeanului din Suedia.

Următorul meci pe care România îl va disputa la Euro va fi duminică, pe 11 decembrie, în direct la TVR 2 și TVR HD.

În Grupele Principale s-au calificat: România, Norvegia și Rusia, iar Croația a fost eliminată din competiție.