România, învinsă de Norvegia în primul meci de handbal de la Europeanul din Suedia

Debut cu eșec pentru România la europeanul de handbal feminin din Norvegia. Tricolorele nu au reușit să învingă echipa Norvegiei, deși au avut numeroase ocazii de superioritate numerică.

Româncele au bifat ratări pe bandă rulantă, au nimerit mai des bara porții decât poarta, chiar și când aceasta era goală.

După primele 30 de minute de joc, România era condusă de Norvegia cu scorul de 13-11.

Nici după pauză, jocul româncelor nu s-a îmbunătățit. Au ratat și de la 7 metri, au pierdut extrem de ușor mingi importante, astfel că în minutul 40 scorul a luat proporții, 20-15.

Pe final de partidă, tricolorele au mai recuperat din handicap și s-au apropiat la două goluri, iar scorul final a fost de 23-21 pentru Norvegia.

Cea mai bună marcatoare a româncelor a fost Cristina Neagu cu 6 goluri reușite. România a stat bine în apărare dar nu a reușit să strălucească în atac, ratând foarte multe ocazii de gol.

Miercuri urmează un meci extrem de dificil cu Rusia, iar vineri cu Croația.