Echipa naţională de handbal feminin a României a fost eliminată luni seară, în optimi de finală, de către Cehia, după ce tricolorele au primit gol în ultima secundă de joc. Scor final 28-27 pentru Cehia.

Blestemul tricololorelor la Mondiale se repetă din nou. Au egalat prin Cristina Neagu cu 10 secunde înainte de fluierul final, dar au peirdut meciul în ultima secundă.

Cehia a amiarcat golul victoriei în minutul 59 şi 59 de secunde şi se califică în mod incredibil în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Handbal Feminin din Germania.

România intrase la pauză cu un avans de trei goluri însă tricolorele nu au ştiut să gestioneze acest avantaj şi au peirdut pe mâna lor, calificarea.

România pleacă acasă după un parcurs aproape perfect în Grupa A pe care a câştigat-o cu patru victorii din cinci.

În 2015, România a cucerit medalia de bronz la Mondiale iar în 2005, medalia de argint.