România a jucat catastrofal de slab, duminică seară, în partida cu Olanda din Grupa Principală a Campionatului European de Handbal Feminin din Franţa.

După trei victorii superbe în Grupa D, România nu a mai jucat nimic în partida cu Olanda.

Tricolorele au început greoi partida, fiind conduse cu 3-0, abia în minutul 14 au reuşit egalarea la 3-3, iar la pauză erau conduse cu 11-10.

În repriza a doua, jocul româncelor a început să scârţie din toate încheieturile, astfel că în minutul 40, olandezele se distanţau la 8 goluri diferenţă.

Pe final, româncele au mai reuşit să reducă din diferenţă şi scorul a fost de 29-24 pentru Olanda care este calificată în proporţie de 90% în semifinale.

Pentru România urmează două meciuri ectrem de grele, cu Spania şi Ungaria. Tricolorele trebuie să câştige ambele meciuri dacă vor să se califice în semifinale.