România, bătută măr de Spania la Campionatul Mondial de Handbal Feminin

România a încasat marți, o înfrângere usturătoare de la Spania, în Grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca.

România a început bine partida cu Sapnia dar a terminat-o în genunchi. Tricolorele au fost umilite de iberice, mai ales în ultimele 35 de minute de joc.

Doar 25 de minute au reușit să conducă româncele în partida cu Spania, după care totul s-a prăbușit.

Ratări pe bandă rulantă, greșeli atât în apărare cât și în atac și totul s-a năruit. Dacă în prima repriză au marcat 12 goluri și au încasat 13, în a doua repriză, tricolorele nu au mai fost îns tare să marcheze decât 6 goluri. În schimb au încasat 17.

Astfel că naționala feminină României a fost învinsă fără drept de apel de reprezentativa Spaniei, cu scorul de 26-18.

După trei etape, clasamentul Grupei Da arată în felul următor: Rusia – 6 puncte, România – 4 puncte (+41), Spania – 4 puncte (+10), Norvegia 4 puncte, Kazahstan – 0 puncte, Porto Rico – 0 puncte.

Primele patru clasate în Grupă se califică în optimile de finală ale Mondialului din Danemarca.

România va juca joi cu Norvegia și vineri cu Rusia, cele două partide fiind cele mai grele din Grupa D pentru tricolore.