România a învins Serbia și e la un pas de calificarea la Mondialul de handbal feminin

Echipa naţională de handbal feminin a României a învins sâmbătă seară la Kraljevo, pe Serbia, în manșa tur a barajului de calificare la Campionatul Mondial din Danemarca.

România a defilat în partida cu Serbia, vicecampioana mondială en-titre. Tricolorele au condus autoritar partida cu sârboaicele, reușind să se impună după 60 de minute de joc cu scorul de 32-26.

Astfel că româncele sunt aproape calificate la turneul final din luna decembrie 2015, găzduit de Danemarca.

În minutul 55 România a reușit cea mai mare diferență de scor, de nouă goluri, 31-22.

Paula Ungureanu a fost într-o formă de zile mari, reușind să apere nouă mingi extrem de dificile. În mare formă au fost și Cristina Neagu, Ada Nechita și Oana Manea.

A fost și primul meci pentru suedezul Tomas Ryde pe banca echipei naționale a României.

Partida retur se va disputa pe 12 iunie, în Sala Polivalentă din Cluj, în prezența a peste 7200 de spectatori.

România este singura ţară din lume prezentă la toate cele 21 ediţii precedente ale Campionatelor Mondiale.