România a învins Muntenegru în ultimul meci din Liga Naţiunilor la fotbal

România încheie cu victorie ultimul meci desfăşurat în Liga Naţiunilor. Golul victoriei în partida cu Muntenegru a fost reușit de atacantul George Țucudean în minutul 44. Jucătorii din Muntenegru au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 72.

Unicul gol al partidei disputate de România cu Muntenegru la Podgoriţa, a fost marcat în minutul 44 de către Ţucudean. Însă scorul putea fi altul dacă Ciprian Tătărușanu nu reuşea să apere penalty-ul executat de Jankovic în minutul 72.

Cu 12 puncte acumulate în grupa a 4-a, Seria C, din Liga Națiunilor, România se clasează pe locul doi şi se va afla în urna a patra valorică la tragerea la sorţi a preliminariilor EURO 2020, care va avea loc pe 2 decembrie, la Dublin.

România încheie anul 2018 fără înfrângere, în zece partide, oficiale și amicale, având șapte victorii și trei rezultate de egalitate.

Rezultate tricolori în Liga Naţiunilor:

• 7 septembrie | România – Muntenegru 0-0Lituania – Serbia 0-1 (D. Tadić 38-pen.)
• 10 septembrie | Serbia – România 2-2 (Mitrović 26, 63 / Stanciu 48-pen., Ţucudean 68), Muntenegru – Lituania 2-0 (Savić 34-pen., Janković 35)
• 11 octombrie | Lituania – România 1-2 (Žulpa 90 / Chipciu 13, Maxim 90+4), Muntenegru – Serbia 0-2 (Mitrović 18-pen., 81)
• 14 octombrie | România – Serbia 0-0Lituania – Muntenegru 1-4 (Baravykas 88 / Mugoša 10, 45+1-pen., Kopitović 35, Zorić 86)
• 17 noiembrie | Serbia – Muntenegru 2-1 (Ljajić 30, Mitrović 32 / Mugoša 70), România – Lituania 3-0 (Pușcaș 7, Keșeru 47, Stanciu 65)
• 20 noiembrie | Serbia – Lituania 4-1 (Žulpa 51-autogol, Mitrović 58, Prijović 71, Ljajić 74 / Petravičius 64), Muntenegru – România 0-1 (Țucudean 44)