România a cucerit zece medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European din Georgia

România a cucerit zece medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European din Georgia
loading...

Sportivii români au reușit rezultate fantastice la cea de-a 13-a ediţie de vară a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE), de la Tbilisi, Georgia.

Cei 66 de sportivi care au participat la FOTE, s-au întors acasă cu zece medalii: trei de aur, cinci de argint şi două de bronz, şi au obţinut două locuri 4, cinci locuri 5 şi trei locuri 6.

Cea de 13- ediţie de vara a Festivalului Olimpic al Tineretului European desfăşurată timp de şase zile la Tbilisi, capitală Georgiei, s-a încheiat cu o ceremonie scurtă, dar veselă, care a avut loc în zona de distracţii din Satul Olimpic.

Purtătoarea de drapel a Echipei României la festivitatea de închidere a fost înotătoarea Claudia Maria Gâdea, cea care a cucerit prima medalie pentru România la această ediţie a FOTE – aur la 400 m mixt.

Iată rezultatele obținute de sportivii români la FOTE 2015:

Medalii de aur
Andrea Miklos – atletism – 400 m
Georgiana Iuliana Anitei – atletism – triplusalt
Maria Claudia Gadea – inot – 400 m mixt

Medalii de argint
Selma Stefania Cadar, Andreea Prisacariu – Tenis – dublu
Razvan Cristian Grecu – atletism – triplusalt
Mihaita Andrei Micu – atletism – aruncarea ciocanului
Razvan Adrian Ciolan – judo – 73 kg
Bogdan Ioan Sitoianu – atletism – saritura in lungime

Medalii de bronz
Selma Stefania Cadar – tenis – simplu
Daniel Cristian Martin – inot – 200 m spate

Locul 4
Andreea Daniela Ciurusniuc, Olivia Cimpian, Ioana Teodora Crisan – gimnastica artistica – echipe
Maria Claudia Gadea – inot – 200 m mixt

Locul 5
Raluca Adriana Vrabie – atletism – aruncarea sulitei
Diana Elena Bogos – atletism – 800 m
Echipa feminina de handbal a Romaniei (Ana Maria Berbece, Alexandra Diana Badea, Alexandra Ioana Banciu, Daria Bucur, Cristina Adelina Cretu, Bianca Ana Maria Dinut, Daciana Hosu, Claudia Eugenia Lacatus, Ana Maria Lopataru, Alexandra Muntean , Elena Nagy, Raluca Maria Petrus, Aura Teodora Popescu, Andreea Tecar, Andreea Tecar)
Loredana Elena Cimpoieru – atletism – 1500 m
Vlad Codrut David Luncan – judo – 50 kg

Locul 6
Ioana Teodora Crisan -gimnastica artistica – barna
Ioana Teodora Crisan – gimnastica artistica – individual compus
Iulia Dragoi  – atletism – 2000 m obstacole

Categories: SPORT

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*