Piața Universității găzduiește finala Sprite Streetball Battle

Piața Universității găzduiește finala Sprite Streetball Battle
loading...

Pe 11 și 12 iunie, în Piața Universității, finaliștii Sprite Streetball Battle – cea mai nouă competiție de streetball între licee – se vor duela pentru titlul de cea mai bună echipă de baschet și pentru marele premiu – 16 console Xbox Kinect, câte una pentru fiecare membru al echipelor câștigătoare.

Etapa finală se va disputa între cele mai bune 32 de echipe de liceeni din București – 6 echipe de fete și 12 echipe de băieți, din clasele IX-X, precum și 2 echipe de fete și 12 echipe de băieți, din clasele XI – XII. Fiecare echipă este alcătuită din patru jucători (trei pe teren, plus o rezervă), care reprezintă același liceu.

Pe lângă meciurile de baschet, jucătorii și spectatorii veniți să susțină echipa favorită vor avea parte de multe momente speciale. Meciul vedetelor – un demonstrativ incendiar – îi va aduce pe teren pe Angel Santana – considerat cel mai carismatic jucător de baschet 3×3 din lume – precum și pe rapperii Skizzo Skillz și Jazz și Kent – de la The Bridge Committee.

Concursul Slam Dunk, la care vor participa doi dintre cei mai buni dunkeri din lume, Dmitry “Smoove” Krivenko din Ucraina și Rafal “Lipek” Lipinski din Polonia, concursuri cu premii speciale Sprite și concertul Skizzo Skillz, ce va avea loc vineri, sunt doar câteva alte surprize pregătite de Sprite pentru 11 și 12 iunie.

Deși aflată la prima ediție, peste 300 de elevi din 35 de licee din București s-au înscris în Sprite Streetball Battle, organizat de Sprite, în parteneriat cu Sport Arena, pentru a câștiga titlul de cea mai bună echipă de baschet din liceu.

Programul celor două zile de meciuri

Joi, 11 iunie (intrare liberă):

  • 15:30 – 16:45 Meciuri din faza grupelor, la toate categoriile (pe ambele terenuri)
  • 16:45 – 16:50 Concursuri individuale
  • 16:50 – 18:05 Meciuri din faza grupelor, la toate categoriile (pe ambele terenuri)
  • 18:05 – 18:10 Concursuri individuale
  • 18:10 – 19:25 Meciuri din faza grupelor, la toate categoriile (pe ambele terenuri)
  • 19:25 – 19:30 Concursuri individuale
  • 19:30 – 20:30 Meciuri din faza grupelor, la toate categoriile (pe ambele terenuri)
  • 20:30 Concurs Slam Dunk – Preliminarii

Vineri, 12 iunie (intrare liberă):

  • 16:00 – 16:40 Sferturi de finală IX-X masculin (pe ambele terenuri)
  • 16:40 – 16:55 Sferturi de finală XI-XII masculin (pe ambele terenuri)
  • 16:55 – 17:00 Concursuri individuale
  • 17:00 – 17:20 Sferturi de finală XI-XII masculin (pe ambele terenuri)
  • 17:20 – 17:40 Semifinale IX-X feminin (pe ambele terenuri)
  • 17:40 – 17:55 Semifinale IX-X masculin
  • 17:55 – 18:00 Concursuri individuale
  • 18:00 – 18:20 Semifinale IX-X masculin (pe ambele terenuri)
  • 18:20 – 18:40 Finala mare XI-XII feminin
  • 18:40 – 18:55 Semifinale XI-XII masculin
  • 18:55 – 19:00 Concursuri individuale
  • 19:00 – 19:30 Meciul Vedetelor
  • 19:30 – 20:10 Finala mare IX-X ambele categorii
  • 20:10 – 20:30 Finala mare XI-XII masculin
  • 20:30 – 21:15 Concurs Slam Dunk
  • 21:15 Concert Skizzo Skillz
Categories: SPORT

About Author

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*