Patricia Țig, calificare fabuloasă în turul doi la turneul de tenis de la Miami

Patricia Țig s-a calificat, miercuri, în turul doi la turneul WTA de la Miami, Florida, dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari.

Patricia Țig, locul 95 WTA, venită din calificări, a învins-o în primul tur pe Heather Watson, într-o oră și 24 de minute, în două seturi, scor 7-6 (4), 6-1.

Watson a început bine și a condus cu 2-0, dar Patricia a revenit în joc și a întors scorul, având 5-3. Britanica a reușit trei ghemuri la rând și a avut 6-5, dar Țig a dus meciul în tie-break, iar aici și-a adjudecat setul cu 7-4.

În setul al doilea, românca a început în forță și s-a desprins la 3-0, scor la care Watson a luat un ghem pe serviciul său, dar Patricia Țig nu i-a lăsat nicio șansă în continuare, câștigând setul cu 6-1.

Patricia Țig s-a calificat pentru prima oară în turul al doilea al unui turneu WTA Premier, și-a asigurat un cec de 22.325 dolari și 65 de puncte WTA, dar va avea o adversară foarte puternică în runda următoare, Kristina Mladenovic (Franța), cap de serie numărul 22.

Tot miercuri va juca în primul tur și Sorana Cîrstea, contra campioanei olimpice Monica Puig.

Simona Halep, a treia favorită, va juca direct în turul al doilea, cu japoneza Naomi Osaka.

În timp ce Irina Begu, cap de serie numărul 28, o va avea ca adversară pe Lara Arruabarrena.