Novak Djokovic, umilit în sferturi la Roland Garros de Dominic Thiem

Lovitură de teatru la Paris. Novak Djokovic, deținătorul trofeului la Roland Garros, a fost umilit efectiv, de Dominic Thiem, în sferturi de finală. Austriacul l-a învins pe sârb în trei seturi.

Novak Djokovic, favorit numărul doi la Roland Grros, a fost de nerecunoscut miercuri, în sfertul de finală cu austriacul Dominic Thiem. Sârbul a comis greșeli pe bandă rulantă și a pierdut în trei seturi meciul, scor 7-6(7-5), 6-4, 6-0. A fost cea de-a șasea partidă jucată de Djokovic cu Thiem și pentru prima dată austriacul reușește să-l învingă pe campionul de la Roland Garros.

Este de necrezut pentru mine, este un vis devenit realitate, vreau să le mulțumesc spectatorilor pentru suportul lor. Este extrem de dificil să progresezi într-un turneu de mare șlem. Nu îmi vine să cred că sunt în semifinală.”, a declarat Dominic Thiem la finalul partidei.

În semifinale, Dominic Thiem va juca cu ibericul Rafael Nadal pentru calificarea în finala de la Roland Garros.