Novak Djokovic, umilit de Nick Kyrgios, în optimi la Indian Wells

Novak Djokovic, numărul doi mondial în tenisul masculin și câștigător al ultimelor trei ediții ale competiției de la Indian Wells, a încasat miercuri noapte o înfrângere usturătoare în optimi de finală. Sîrbul a fost învins în două seturi de australianul Nick Kyrgios.

Nick Kyrgios a făcut ce-a vrut pe teren în partida cu numărul doi mondial. Pentru a doua oară consecutiv, după victoria de la Acapulco din 3 martie, Kyrgios s-a impus în fața lui Nole.

Sârbul nu s-a regăsit deloc în meci, nu a avut nicio minge de break și a fost învins în două seturi, scor 4-6, 6-7(3-7), după o oră și 52 de minute de joc.

Nick Kyrgios se califică astfel pentru prima dată în sferturi de finală unde va juca fie cu Rafael Nadal fie cu Roger Federer.

Australianul și-a asigurat un cec în valoare de 146,575 dolari americani și 180 de puncte ATP.