Monica Niculescu a reușit miercuri, o victorie uriașă în primul tur la US Open 2017. A eliminat-o în două seturi pe franțuzoaica Kristina Mladenovic, a 14-a favorită a turneului de Grand Slam de la New York.

Monica Niculescu a reușit să o elimine în primul tur pe franțuzoaica Kristina Mladenovic, locul 13 mondial și favorită 14 la US Open 2017.

Românca s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-2, după o oră și 51 de minute de joc. Meciul a fost întrerupt marți, după primul set, din cauza ploii și reluat azi, la ora 18.00, ora României.

Monica Niculescu și-a asigurat un cec de 86.000 dolari și 70 de puncte WTA pentru accederea în turul doi la US Open 2017.

În turul doi, Niculescu va juca cu învingătoarea din partida disputată de românca Ana Bogdan cu Taylor Townsend.