Monica Niculescu, victorie uriaşă la Doha. A bătut-o pe Sharapova!!!

Monica Niculescu a reuşit luni seară, victoria carierei în tenis. A bătut-o pe legendara Maria Sarapova, coşmarul Simonei Halep, în primul tur la Doha.

Monica Niculescu, venită din calificări, a dat în primul tur peste rusoaica Sharapova. După ce a pierdut primul set cu 4-6, Monica Niculescu nu s-a pierdut cu firea şi a reuşit în mod surprinzător să o învingă cu 6-4, 6-3, pe titrata Sharapova care a bătut-o de şase ori pe Halep.

Românca a învins-o pe rusoaică după un meci maraton care a durat două ore şi 38 de minute de joc.

În turul doi, Monica Niculescu va juca cu învingătoarea din partida disputată de Magdalena Rybarikova şi Fatma Al Nabhani.

Niculescu şi-a asigurat un cec în valoare de 17,325 dolari şi 60 de puncte WTA pentru accederea în turul doi la Doha.

Tot luni, Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul doi la Doha după ce a învins-o în două seturi pe Lesia Tsurenko, scor 7-5, 6-4. În turul doi, Buzărnescu va juca cu Jelena Ostapenko.