Monica Niculescu şi Vania King, eliminate în optimi la dublu la US Open 2016

Monica Niculescu și Vania King au fost eliminate duminică în optimi de finală la dublu feminin în cadrul turneului de dublu de la US Open, de perechea rusă formată din Ekaterina Makorova și Elena Vesnina.

Monica Niculescu şi Vania King au fost învinse în optimi de rusoaice cu scorul de 6-2, 1-6, 2-6, după o oră şi 42 de minute de joc.

Pe cât de lejer au câștigat primul set, românca și americanca au cedat rapid în setul al doilea și al treilea.

Pentru calificarea în sferturi, rusoaicele vor încasa un cec în valoare de 75,000 de dolari şi 430 de puncte WTA.

În turul următor, Ekaterina Makorova şi Elena Vesnina le vor întâlni pe câştigătoarele partidei Andreja Klepac/Katarina Srebotnik – Alla Kudryavtseva/Sabine Lisicki.