Monica Niculescu s-a oprit în turul doi la Wimbledon. Timea Bacsinszky a învins-o din nou

Monica Niculescu a fost eliminată sâmbătă, în turul doi la simplu feminin la Wimbledon de elvețianca Timea Bacsinszky cea care în 2015 a eliminat-o pe româncă în optimi la Londra.

Ploaia și întreruperea partidei nu a ajutat-o pe Monica Niculescu. Pentru al doilea an consecutiv, românca cedează în fața elvecienței.

După o victorie facilă în primul tur, în fața sârboaicei Aleksandra Krunic, românca a dat piept cu elvețianca Timea Bacsinszky.

Partida începută vineri, s-a încheiat azi, întrucât ieri a fost oprită după două seturi, din cauza ploii.

Azi, după reluarea partidei, Monica Niculescu a cedat total partida în setul trei cu 1-6.

După două ore și 4 minute de joc, elvețianca s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-2, 6-1.

Accederea în turul doi la Wimbledon îi asigură româncei un cec în valoare de 50,000 de lire sterline și 70 de puncte WTA.

În turul trei la Wimbledon se mai află o singură româncă, Simona Halep, care azi va juca cu Kiki Bertens.