Monica Niculescu încă o victorie fabuloasă la Doha. În optimi joacă cu liderul mondial, Caroline Wozniacki

Monica Niculescu a reuşit miercuri seară, încă o victorie fabuloasă la turneul WTA de la Doha. După ce în primul tur a eliminat-o pe Maria Sharapova, în turul doi, românca a trimis-o acasă pe Magdalena Rybarikova.

Monica Niculescu este revelaţia turneului de tenis de la Doha. Românca s-a calificat în optimi de finală după ce s-a impus în trei seturi în faţa jucătoarei Magdalena Rybarikova.

După ce a pierdut la limită primul set, scor 6-7(6-8), românca a câştigat autoritar setul doi cu 6-2, iar în setul trei când conducea cu 3-0 şi serviciul, adversara a abandonat partida.

Astfel că Monica Niculescu se califică în optimi unde va juca cu liderul mondial, Caroline Wozniacki. Mâine, Niculescu îi poate da o mână de ajutor lui Halep, pentru a reveni pe locul unu mondial.

Dacă mâine, Niculescu o învinge pe Wozniacki iar Halep o învinge pe letona Anastasija Sevastova, Simona revine pe locul unu mondial.