Monica Niculescu, calificare spectaculoasă în sferturi de finală la Hobart

Monica Niculescu a reuşit miercuri dimineaţă, o calificare spectaculoasă în sferturile de finală ale turneului de simplu feminin de la Hobart, Australia. Este a doua româncă ce accede în sferturi, după ce marţi, Mihaela Buzărnescu a reuşit o victorie mare în optimi.

Monica Niculescu, venită din calificări, a eliminat-o în optimi pe Varvara Lepchenko, în două seturi, scor 6-4, 6-2, după o oră şi 29 de minute de joc.

În sferturi de finală, Monica Niculescu va juca cu Elise Mertens cea care anul trecut a eliminat-o în finala de la Hobart. Este o bună ocazie pentru româncă să-şi ia revanşa.

Calificarea în sferturi la Hobart îi asigură româncei 60 de puncte WTA şi un cec în valoare de 6,175 dolari.

În sferturi este calificată şi Mihaela Buzărnescu, care va juca mâine cu Alison Riske.