Monica Niculescu a ratat calificarea în sferturile de finală de la Wimbledon

Monica Niculescu a fost eliminată luni, în optimi de finală la simplu feminin, la Wimbledon, de elvețianca Timea Bacsinszky.

Monica Niculescu s-a bătut singură în partida cu elvețianca. Românca a început bine meciul, a câștigat primul set cu 6-1 și s-a crezut deja învingătoare.

S-a relaxat nepermis în setul doi și l-a cedat cu 5-7. Fapt ce a dat-o peste cap pe româncă, care nu s-a mai regăsit deloc în setul doi, devenind victimă sigură pentru Timea Bacsinszky, reușind să câștige lejer primul set, cu scorul de 6-1.

Elvețianca a reușit să se impună în setul decisiv cu 6-2 și să se califice pentru prima dată în carieră în sferturi de finală la Wimbledon.

Calificarea în optimi de finală la Wimbledon îi asigură româncei un cec în valoare de 127,000 de lire sterline și 240 de puncte WTA.