Monica Niculescu a ratat calificarea în semifinale la simplu la Washington

Monica Niculescu a fost eliminată în sferturi de finală la simplu feminin la turneul de tenis de la Washington de nemţoaica Julia Goerges.

Monica Niculescu a pierdut clar partida cu nemţoaica, în două seturi, scor 3-6, 4-6. Românca începuse bine setul doi, cu break, s-a distanţat apoi la 2-0 scor la care a ratat o minge de 3-0. Nemţoaica şi-a revenit, a forţat egalarea la 3-2, după care a fost de neoprit. Şi după doar o oră şi 31 minute de joc, Niculescu s-a văzut învinsă.

Monica Niculescu se opreşte în sferturi la Washington şi va primi 6200 de dolari şi 60 puncte WTA.

Niculescu va juca în această noapte şi la dublu feminin alături de Sania Mirza, în semifinale, contra perechii formate din Eugenie Bouchard şi Sloane Stephens.