Mihaela Buzrănescu defilează la San Jose. Românca s-a calificat în sferturi de finală

Mihaela Buzărnescu s-a calificat joi seară, în sferturile de finală ale probei de simplu feminin din cadrul turneului de tenis Mubadala Silicon Valley Classic de la San Jose.

Mihaela Buzărnescu, favorită numărul cinci la turneul de tenis Mubadala Silicon Valley Classic, a învins-o în optimi pe Amanda Anisimova, venită din califcirăi, locul 198 mondial.

Românca şi-a adjudecat victoria în trei seturi, scor 7-5, 2-6, 6-1, după o oră şi 46 de minute de joc cu americanca în vârstă de 16 ani.

În sferturi de finală, Buzărnescu va juca cu învingătoarea partidei disputate de Ajla Tomljanovic cu Magdalena Frech.

Pentru accederea în sferturi de finală la turneul de tenis de la San Jose, Buzărnescu şi-a asigurat 100 de puncte WTA şi un cec în valoare de 22,760 de dolari.