Mihaela Buzărnescu şi Irina Bara, înfrângere dramatică în semifinale la dublu la Budapesta

Mihaela Buzărnescu şi Irina Bara au ratat la mustaţă calificarea în finala de dublu feminin a turneului WTA de la Budapesta. Româncele au cedat semifinala în trei seturi, în faţa principalelor favorite.

Mihaela Buzărnescu şi Irina Bara au câştigat primul set în tie-break, scor 7-6(7-3), apoi au cedat inexplicabil setul doi cu 4-6.

În cele din urmă, româncele au fost învinse în super tie break cu 10-5, de perechea formată din Kirsten Flipkens şi Johanna Larsson, după o oră şi 45 de minute de joc.

Româncele vor primi un cec în valoare de 3,435 dolari şi câte 110 puncte WTA pentru calificarea în semifinalele turneului de la Budapesta.

Graţie celor 110 puncte WTA, Mihaela Buzărnescu a urcat pe locul 72 mondial în clasamentul de dublu feminin, cea mai bună clasare din carieră.