Mihaela Buzărnescu s-a calificat în semifinale şi la dublu la turneul de la San Jose

Mihaela Buzărnescu a bifat a doua victorie consecutivă la San Jose în decurs de doar câteva ore. Românca va juca în semifinale atât la simplu cât şi la dublu.

Mihaela Buzărnescu şi Heather Watson, favorite numărul doi în proba de dublu, au câştigat primul set cu 7-5, după 44 de minute de joc cu perechea formată din Johanna Konta şi Shuai Zhang.

În setul doi, perechea româno-britanică s-a impus mult mai categoric, scor 6-2 şi s-au calificat în semifinale după doar o oră şi 14 minute de joc.

În penultimul act al turneului de dublu de la San Jose, Mihaela Buzărnescu şi Heather Watson vor juca cu perechea formată din Lyudmyla Kichenok şi Nadiya Kichenok.

Pentru calificarea în semifinale la dublu, Mihaela Buzărnescu şi Heather Watson şi-au asigurat câte 185 de puncte WTA şi vor împărţi un cec în valoare de 12,510 dolari.

Graţie celor 185 de puncte, Mihaela Buzărnescu a urcat pe locul 29 mondial în clasamentul de dublu feminin al WTA, cea mai bună clasare a sa din carieră.