Mihaela Buzărnescu, o nouă victorie senzaţională la turneul de la Linz

Mihaela Buzărnescu defilează la turneul de tenis WTA de la Linz, Austria. Românca a bifat a cincea victorie consecutivă la turneul de tenis şi s-a calificat în sferturile de finală.

După ce marţi a eliminat-o în primul tur pe estoniana Anett Kontaveit, locul 35 mondial şi favorită numărul patru a turneului, Mihaela Buzărnescu mai înregistrează încă o victorie.

Miercuri seară, românca a învins-o în trei seturi, pe croata Alja Tomljanovic, scor 4-6, 7-6(7-1), 6-1, după două ore şi 18 minute de joc.

În sferturi, Mihaela Buzărnescu va juca cu învingătoarea din partida disputată de Lara Arruabarrena şi Belinda Bencic.

Pentru accederea în premieră într-un sfert de finală al unui turneu WTA, românca şi-a asigurat un cec în valoare de 4,758 dolari şi 60 de puncte WTA.

Cu ajutorul celor 60 de puncte câştigate, românca urcă pe locul 94 mondial.

Mihaela Buzărnescu și Oksana Kalașnikova s-au calificat, marți seara, în sferturile de finală ale probei de dublu la turneul WTA de la Linz, după 0-6, 6-4, 13-11 cu cuplul Lara Arruabarrena Vecino/Veronica Cepede Royg. În sferturi, Buzărnescu și partenera sa vor înfrunta cuplul german Nicola Geuer/Anna Zaja.