Mihaela Buzărnescu, calificare dramatică în sferturi de finală la turneul de la Praga

Mihaela Buzărnescu s-a calificat miercuri, în sferturile de finală ale turneului de simplu de la Praga, la capătul unui meci dramatic, pe muchie de cuţit.

Mihaela Buzărnescu a câştigat la zero primul set al partidei disputate cu nemţoaica Antonia Lottner.

Însă după un prim set câştigat autoritar de româncă, lucrurile s-au complicat în setul doi.

Buzărnescu a ratat dou mingi de break la 3-2, apoi şi-a pierdut serviciul şi a fost nevoită să-i anuleze adversarei două mingi de set la 5-4. A egalat la 5-5, şi s-a ajuns mai apoi în tie break. Unde Buzărnescu a condus cu 4-2 şi 6-5, scor la care a ratat o minge de meci. S-a făcut egal şi în tie-break, la 6-6, apoi nemţoaica a trecut în avantaj 7-6, având a treia minge de set. Şi de astă dată Buzărnescu a egalat la 7-7, a trecut în avantaj cu 8-7 şi a închis tie-break-ul cu 9-7.

În sferturi de finală, Mihaela Buzărnescu va juca cu învingătoarea partidei disputate de Kristyna Pliskova şi Qiang Wang.

Pentru accederea în sferturi la turneul de la Praga, Mihaela Buzărnescu, favorită şapte a competiţiei, are asigurat un cec în valoare de 5900 dolari şi 60 de puncte WTA.