Marius Copil, victorie uriaşă la turneul de la Sofia. L-a eliminat pe al treilea favorit!

Marius Copil a reuşit vineri o victorie fabuloasă în sferturi de finală la turneul ATP 250 de la Sofia, înving-ndu-l în două seturi pe Gilles Mueller, al treilea favorit al competiţiei.

Marius Copil bate tot la Sofia. Românul defilează la turneul din Bulgaria. L-a învins fără drept de apel pe Gilles Mueller, locul 28 mondial şi al treilea favorit al turneului.

Este cea mai mare victorie a lui Copil din 2018 întrucât se impune în faţa unui jucător din Top 30 mondial.

Copil a câştigat partida în două seturi, scor 6-4, 6-4, după o oră şi 20 de minute de joc, timp în care a servit 13 aşi.

În semifinale, Marius Copil va juca cu învingătorul din partida disputată de Jozef Kovalik şi Marcos Baghdatis.

Pentru calificarea în semifinale, Marius Copil şi-a asigurat un cec în valoare de 25,515 euro şi 90 de puncte ATP şi urcă pe locul 82 mondial în clasamentul intermediar.