Marius Copil, victorie mare în Taiwan. E în finala turneului de la Kaohsiung

Marius Copil este la un pas de a cueri primul său titlu ATP în 2017. Românul s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului challenger de la Kaohsiung din Taiwan, dotat cu premii totale de 125.000 de dolari.

Marius Copil, locul 77 mondial, l-a învins pe australianul Marinko Matosevic, în două seturi, scor 6-2, 7-6 (5).

Românul, al treilea favorit al competiției, a obținut victoria după o oră și 23 de minute, reușind 14 ași, dar făcând și 4 duble greșeli.

Copil a salvat două mingi de set în fața lui Matosevic (32 ani, 653 ATP), sportiv născut în Bosnia-Herțegovina, în actul secund, la 5-4 pentru adversar.

Arădeanul și-a asigurat un cec de 10.600 dolari și 65 de puncte ATP. În finală, Marius Copil îl va înfrunta pe învingătorul dintre rusul Evgheni Donskoi, al patrulea favorit, și sud-africanul Lloyd Harris.

Dacă duminică va cîştiga finala, românul urcă de luni pe locul 71 mondial, cea mai bună poziţie din carieră.