Marius Copil, victorie importantă în Elveţia. S-a calificat în optimi la Basel

Marius Copil a reuşit luni seară, a treia victorie consecutivă la turneul de tenis ATP 500 de la Basel, Elveţia, competiţie dotată cu premii totale de 2,442,740 euro.

Marius Copil, locul 93 mondial, venit din calificări, a reuşit luni seară, să se impună în primul tur, în faţa americanului Ryan Harrison, locul 59 mondial.

Românul a câştigat primul set cu 6-2, iar în setul doi s-a impus în tie-break, scor 7-6(10-8), după o oră şi 32 de minute de joc.

În optimi de finală, Marius Copil va juca cu croatul Marin Cilic, locul 6 ATP şi favorit numărul trei al turneului de la Basel.

Pentru accederea în optimi de finală la turneul ATP 500 de la Basel, Marius Copil şi-a asigurat 45 de puncte ATP şi un cec în valoare de 27,870 euro.

Tot luni, Horia Tecău şi Jean Julien Rojer s-au calificat în sfertui la dublu, după ce în prima rundă s-au impus în faţa perechii formate de Robin Haase/Matwe Middelkoop, scor 6-3, 6-4.