Marius Copil s-a calificat în sferturi de finală la turneul Libema Open de la s-Hertogenbosch

Marius Copil, singurul român aflat în Top 100 mondial, s-a calificat miercuri, în sferturile de finală ale turneului ATP 250, Libema Open de la s-Hertogenbosch din Olanda.

Marius Copil, locul 97 mondial, s-a impus în optimi de finală, în trei seturi, scor 7-5, 4-6, 6-4, în faţa japonezului Yuichi Sugita, favorit şapte al turneului olandez.

Românul şi-a adjudecat victoria după două ore şi  cinci minute de joc cu japonezul.

În sferturi de finală, românul va juca cu învingătorul partidei disputate de Gilles Mueller cu Matthew Ebden.

Calificarea în sferturile de finală ale turneului Libema Open îi asigură românului un cec în valoare de 17,770 euro şi 45 puncte ATP.