Marius Copil, out încă din primul tur la turneul de tenis pe iarbă de la Wimbledon

Marius Copil, venit din calificări, prezent în premieră pe tabloul principal de la Wimbledon, a fost eliminat joi, în primul tur de francezul Lucas Pouille.

După o zi de amânare a partidei, și după ce miercuri meciul s-a întrerupt în setul trei la scorul de 1-0 pentru francez, din cauza ploii, azi întrecerea dintre cei doi s-a încheiat.

Românul a pierdut primul set cu 4-6, l-a câștigat pe al doilea cu 6-4, după care le-a cedat pe următoarele două, scor 4-6, 1-6.

Marius Copil pleacă acasă cu 10 puncte ATP și cu un cec de 30,000 de lire sterline.

Miercuri, Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur la Wimbledon, în două seturi, scor 0-6, 4-6 de Petra Kvitova.