Marian Drăgulescu a cucerit medalia de aur la sol la Europenele de la Cluj

Marian Drăgulescu a cucerit sâmbătă în Sala Sporturilor din Cluj Napoca, medalia de aur în finala de la sol. Gimnastul bifează astfel cel de-al patrulea titlu european la sol și cea de-a zecea medalie de aur la Europene.

La 36 de ani, Marian Dărgulescu devine campion european la sol pentru a patra oară. Românul s-a ținut de cuvânt. A fost cel mai bun dintre cei opt finaliști de la sol. A evoluat pentru prima dată într-o competiție europeană în fața propriilor suporteri și nu a dezamăgit.

A intrat în finală al șaselea și a obținut cea mai mare notă, 14,500, suficient pentru a câștiga medalia de aur. Pe locul doi s-a clasat rusul Dimitrii Larkin 14,466, iar bronzul a fost adjudecat de Alexander Șatilov cu 14,400.

Marian Drăgulescu își vede visul cu ochii, să-i cânte imnul în fața propriilor suporteri. Gimanstul mai are o finală și la sărituri unde are mari șanse la medalie, fiind calificat cu un total de 14,666 puncte.