Lovitură devastatoare pentru parlamentari. Rămân fără pensiile speciale iar 60% dintre ei vor fi concediaţi

Lovitură devastatoare pentru parlamentari. Rămân fără pensiile speciale iar 60% dintre ei vor fi concediaţi
loading...

Veşti catastrofale pentru actualii parlamentari. 60% dintre ei vor fi concediaţi. Pensiile speciale pentru parlamentari şi primari vor fi desfiinţate. Cine are curajul să ia aceste măsuri? Tinerii din Noua Românie, proiectul care face curăţenie în ţară, de sus până jos.

Tinerii din Noua Românie reformează din temelii Parlamentul României. Vor un număr mai mic de parlamentari, schimbarea actualei clase politice cu noi politicieni curaţi, profesionişti şi bine intenţionaţi.

Noua Românie vrea reducerea numărului de senatori şi deputaţi de la 446 cât sunt în prezent, la 215. PNR vrea un număr fix de senatori şi deputaţi per judeţ/Bucureşti/Diaspora, indiferent de numărul locuitorilor. Mai exact, propune câte doi senatori şi trei deputaţi per judeţ/Bucureşti/Diaspora. Astfel, Parlamentul s-ar reduce cu circa 60%, ar fi mai suplu şi mult mai eficient, iar competiţia electorală mult mai strânsă.

Astfel s-ar reduce cheltuielile parlamentare cu 60% şi cei aleşi în funcţii de senator şi deputat vor fi mai bine preătiţi şi mai uşor cunoscuţi de români.

PNR va anula şi pensiile speciale pentru parlamentari şi aleşii locali. Noua Românie consideră că o astfel de lege este discriminatorie pentru restul categoriilor socioprofesionale.

Se va introduce principiul contributivităţii la fondul de pensii, pentru toate categoriile profesionale din România.

Ajută PNR să schimbe România. Alătură-te echipei Noua Românie şi fii parte a schimbării.

Pe site-ul oficial al Noua Românie puteți citi Statul și Programul Politic, www.partidulnouaromanie.ro.

Înscrie-te în Noua Românie și ia parte la adevărata schimbare a țării.   

Urmărește pe facebook activitatea Noua Românie.

Categories: POLITICĂ

About Author

Comments

  1. Petru
    Petru 18 July, 2017, 21:19

    Idiotilor, asta e stire?

    Reply this comment
    • Ovidiu
      Ovidiu 19 July, 2017, 01:04

      Da, e știre. Și una bună. Noua România va schimba România în bine pentru că partidul este alcătuit din tineri care nu fac parte din clasa politică.

      Reply this comment
      • romanka
        romanka 24 July, 2017, 12:57

        pai nu e stire ….
        hahaha
        pt puturosii astia, care nu iubesc tara, nici munca; decat pe ei si pensiile speciale; unde ati mai auzit sa existe asa ceva?

        Reply this comment
      • viorel dan
        viorel dan 27 July, 2017, 11:39

        Dar la votul liber si democratic au participat acesti TFL-isti !

        Reply this comment
    • Estera
      Estera 27 July, 2017, 09:52

      E cea mai buna! 80% vor asta.

      Reply this comment
  2. stancu ileana
    stancu ileana 19 July, 2017, 15:24

    Sper in tineretul care gandeste astfel de masuri, cred in seniorii lor mentori, vreau sa vina clipa acestei realitati ,,Noua Romanie ,, care sa fie de bun augur.

    Reply this comment
  3. c. m .
    c. m . 20 July, 2017, 20:49

    si cu pensiile date inapoi de dom general Oprea la soldatii lui cum rămâne?

    Reply this comment
  4. FATU IGN
    FATU IGN 24 July, 2017, 10:57

    NU CRED CA SE DESFIINTEAZA PENSILE SPECIALE!? D A C A ESTE ASA, MII DE FENLICIT BR A VO LUIAR I PRESEDINTELUI IOHANNIS!! BRAVO LUI !

    Reply this comment
  5. FATU ION
    FATU ION 24 July, 2017, 11:05

    AM INTELES, CA PROPUNERILE PARTIDULUI NOUA ROMANIE SUNT FOARTE UTILE SI NECESARE PENTRU REDRESAREA ROMANIEI! TREBUIE CA TOATA POPULATIA DE BUNA CREDINTA SA VOTEZE PNR !

    Reply this comment
  6. romanka
    romanka 24 July, 2017, 12:59

    Se publica ceea ce am trimis?

    Reply this comment
  7. Silviu
    Silviu 24 July, 2017, 14:14

    In sfarsit o propunere desteapta,mai ales ca am sustinut prin referendum 300 parlamentari si nu s-a luat nici o masura.pentru ce am mai votat prin referendum?

    Reply this comment
  8. Fatu Ion
    Fatu Ion 24 July, 2017, 20:15

    Am mare incredere in Partidul Noua Romania,format din tineret care nu a facut politica si nu sunt unsii cu toate alifiile! NB.-Apreciez mult, comentariul Stimatei D-ne STANCU ILEANA,ASA AR TREBUI SA GANDEASCA POPULATIA TARII NOASTRE!

    Reply this comment
  9. gghas
    gghas 26 July, 2017, 21:19

    Superba idee, hai cu noua Romanie, votez cu ambele maini. Limitarea numarului de mandate in Parlament, la maxim doua. Minoritatile sa fie alese de acelasi numar de votanti, ca la partide, n-au numar minim de voturi, stau acasa. O multime de lucruri trebuie refacute, regandite, dar mai ales demafiotizarea administratiei.

    Reply this comment
  10. Tepes viorel
    Tepes viorel 1 August, 2017, 16:20

    Votez pentru! Dar trebuie sa ma convinga.Nu vreau un nou USR(antiromani,golani,necunoscuti,nemernici,veniti pentru furt.)

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*